czysta
odporność

Czystek – hit czy kit?

Czystek to zioło znane od tysięcy lat. Nazywany jest „różą skalną” i istnieją przypuszczenia, że to właśnie on ukrywa się pod pojęciem „mirry” na kartach Biblii. W rejonie występowania (w basenie Morza Śródziemnomorskiego) można go spotkać zarówno jako zioło rosnące dziko, jak i jako roślinę uprawną. Obecnie jest bardzo popularny, można go znaleźć aptekach i sklepach w różnej formie, w tym w postaci tabletek. Pojawiają się jednak i głosy krytyczne. Te zapewniają, że „lek na wszystko” nie istnieje i zachwyt nad czystkiem jest chwilowy. Dlatego warto zastanowić się, czy czystek ma takie właściwości, jak się powszechnie sądzi i czy jest rzeczywiście ziołem wyjątkowym.

Moc polifenoli

Jednym z najbardziej znanych i cenionych właściwości czystka są zawarte w nim związki zwane polifenolami. To przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki (odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób, w tym nowotworów), a także:

  • wzmacniają organizm;
  • zapobiegają stanom zapalnym;
  • działają antyoksydacyjnie;
  • hamują reakcje alergiczne;
  • wzmacniają układ krwionośny.

Kiedy udowodniono przeciwzapalne właściwości czystka, stało się jasne, że może on wspomagać leczenie chorób skórnych, ran oraz infekcji. Czystek działa także antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie – wierzono w to już tysiące lat temu i dziś potwierdzają to kolejne badania. Zawarte w czystku polifenole potrafią pozytywnie wpłynąć na przemianę materii oraz wygląd cery. Dzięki czystkowi nasz organizm jest odporniejszy i wolniej się starzeje, a skóra jest bardziej jędrna i elastyczna.

Zastosowanie czystka

Ponieważ naukowcy czystkiem zainteresowali się stosunkowo niedawno, nie wszystkie jego właściwości i możliwości zastosowania zostały w pełni przebadane (badania takie wymagają czasu, wyniki testów klinicznych na szczurach nie muszą być identyczne w przypadku człowieka, a do tego, istnieje jak wiemy, istnieje wiele gatunków tego zioła), jednak dotychczasowe wyniki są obiecujące. Tabletki czystka dodają energii i działają prewencyjnie na różnego rodzaju zachorowania: od infekcji dróg oddechowych, przez przeziębienie i grypę, po poważniejsze choroby (szczególnie te związane z układem krwionośnym i sercem). Nie przesadzają także ci, którzy mówią o właściwościach oczyszczających tego zioła. Już sama jego nazwa wskazuje, że być może detoksykacja to najważniejsza cecha czystka. Może on uwolnić organizm z najgorszych trucizn, w tym z metali ciężkich. Wiele osób doszukuje się także w czystku właściwości przeciwbólowych, a nawet – przeciwdziałających zachorowaniom na raka.

Tabletki czystka a profilaktyka

Trudno uznać, że tabletki z czystka to lek, który wystarczy zażyć np. podczas zaawansowanej grypy, a ona po prostu zniknie. Jednak jego zastosowanie może przyspieszyć walkę z chorobą, ponieważ czyni organizm silniejszym. Jest doskonałym ziołem „wspierającym”, które warto stosować obok innych leków czy suplementów. Czystek ma także tę zaletę, że jest bezpieczny (nie stwierdzono większych przeciwwskazań, co do jego stosowania).